Medycyna PZWL.pl

PZWL

„Medyczne czynności ratunkowe” – recenzja

Ratownictwo Medyczne to temat o którym ukazało się bardzo wiele pozycji książkowych. Jedną z najnowszych książek jest repetytorium: „Medyczne czynności ratunkowe” pod redakcją Przemysława Paciorka i Amelii Patrzała.

Książka przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące medycznych czynności ratunkowych . Materiał w książce przedstawiany jest w oparciu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2006 roku w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego. Tematyka książki jak sam tytuł może mówić, przeznaczona jest głównie dla ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy a także studentów.  Pozycja liczy ponad 350 stron. Poruszono w niej 17 następujących tematów: 

 • ogólne zasady wykonywania medycznych czynności ratunkowych,
 • pomiar podstawowych parametrów życiowych,
 • ocena parametrów krytycznych,
 • Ocena stanu pacjenta,
 • ułożenie poszkodowanego w zależności od stanu chorobowego i odniesionych obrażeń,
 • technika przywracania i utrzymywania drożności dróg oddechowych,
 • tlenoterapia, wspomaganie oddechu, postępowanie w przypadku niewydolności oddechowej i wentylacji workiem samorozprężalnym,
 • resuscytacja krążeniowo-oddechowa,
 • rozpoznanie i odbarczanie odmy prężnej,
 • zaopatrywanie ran i złamań,
 • odebranie porodu nagłego w warunkach poza szpitalnych,
 • system  segregacji medycznej ( TRIAGE ),
 • działania zabezpieczające, przygotowanie pacjenta oraz opieka medyczna podczas transportu,
 • wykaz leków do samodzielnego stosowania w praktyce ratownika medycznego,
 • inne wybrane medyczne czynności ratunkowe,
 • dokumentacja medyczna,
 • uwarunkowania prawne w praktyce ratownika medycznego.

 Dzięki uprzejmości Pani Elizy Hartenberg miałem przyjemność zapoznać się z tą pozycją literacką. Jestem studentem ratownictwa medycznego i muszę przyznać, że odkąd mam tą książkę to bardzo często do niej sięgam. Książka napisana została w bardzo przejrzysty sposób co sprawia, że  zagadnienia, które dla studenta mogą wydawać się nieco skomplikowane stają się proste i zrozumiałe. W wielu przypadkach występują ilustracje przedstawiające schematy i algorytmy  technik zabiegów. Język jakim posłużyli się autorzy jest prosty i zrozumiały. Pod każdym poruszonym tematem znajduję się wykaz literatury uzupełniającej, pozwalający zgłębić wiedzę na dany temat. W książce występują także liczne komentarze, w których autorzy zwracają uwagę na najistotniejsze aspekty danego zabiegu.  Po przeczytaniu tej książki mogę stwierdzić, że  jest to jedna z najlepiej napisanych książek dotyczących medycznych czynności ratunkowych z jaką miałem okazję się spotkać. Pomogła mi w kroczyć w świat ratownictwa medycznego i wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie tym tematem niż miałem dotychczas Serdecznie polecam książkę wszystkim którzy interesują się tą tematyką, a zwłaszcza studentom ratownictwa i pielęgniarstwa. Naprawdę warto ją przeczytać! 

Autor: Grzegorz Wysocki redaktor naczelny serwisu www.krakow112.pl

Oceń

 • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Recenzja książki „Psychiatria w praktyce ratownika medycznego” pod redakcją naukową Jana Jaracza i Amelii Patrzały

Ta książka jest po prostu bardzo pożyteczna. Jednak to „po prostu” jest wynikiem wiedzy i doświadczenia jej dziewięciorga współautorów: Dominika Chmiela, Jana Jaracza, Marcina Jaracza, Andrzeja Kobusa, Amelii Patrzały, Joanny Pawlak, Artura de Rosier, Agnieszki Słopień i Małgorzaty Bogackiej. Napisali ją w sposób możliwie prosty, co nie znaczy uproszczony. A prostota jest pieczęcią prawdy (Ghyczy i wsp. 2002).

Czytaj więcej

Medycyna ratunkowa. Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała

Z całym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to najlepsza z dotychczasowych pozycji z dziedziny Medycyny Ratunkowej z jaką miałem styczność. Książka jest napisana bardzo "lekkim", "przystępnym" językiem co jest niezmiernie trudne przy opisywaniu tak skomplikowanych treści. Przyznam szczerze, iż książkę czytam z zaangażowaniem porównywalnym raczej do dobrej powieści, aniżeli suchego podręcznika. Co niewątpliwie jest ogromną zaletą.

Czytaj więcej

Biofizyka. 500 pytań testowych

Zbiór zadań „Biofizyka. 500 pytań testowych” powstał na wyraźne zapotrzebowanie studentów, którzy wielokrotnie zgłaszali brak tego typu publikacji. Na uczelniach medycznych testy wielokrotnego wyboru to obecnie jedna z najczęściej stosowanych form weryfikacji zakresu nabytej wiedzy. Samodzielne ich rozwiązywanie prowadzi do wprawy oraz umożliwia obiektywną i szybką samoocenę posiadanych wiadomości. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, postanowiliśmy oddać do rąk naszych Czytelników niniejszą pozycję.

Czytaj więcej

Prośba ratowników medycznych

Ratownicy medyczni, którzy interweniują na miejscu wypadków, napotykają na trudności, kiedy muszą kontaktować się z bliskimi poszkodowanych. Dlatego, zaproponowali, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy takiej osobie znaleźć. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp. Ratownicy zaproponowali, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Numer takiej osoby należy zapisać pod międzynarodowym skrótem ICE (in Case of Emergency). Wpisanie więcej niż jednej osoby do takiego kontaktu wymagałoby następującego oznaczenia: ICE1, ICE2, IE3, itd. Oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby prace wszystkim służbom ratowniczym. Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić życie. Akcja ma zasięg europejski.

Czytaj więcej

Recenzje

Do pobrania


Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy

FB