
Przekazujemy Państwu publikację, która w sposób całościowy prezentuje problematykę refluksu krtaniowo-gardłowego – LPR (laryngopharyngeal reflux).
LPR jest specyficzną odmianą kliniczną refluksu żołądkowo-przełykowego, w której objawy chorobowe zlokalizowane są poza przewodem pokarmowym. Obecnie dysponujemy właściwym narzędziem do diagnostyki i monitorowania tej choroby – pH-metrią gardła.
Jeśli publikacja ta przyczyni się do lepszego poznania przez lekarzy istoty tego schorzenia i poprawi skuteczność terapeutyczną, nasz cel zostanie osiągnięty.
dr n. med. Lucyna Dymek i dr n. med. Andrzej Dymek
„…Inne zalety tej pozycji książkowej, to wskazanie, jak liczne objawy i zespoły chorobowe mogą mieć u podłoża LPR: zapalenie krtani, kaszel, astma refluksowa, nadżerki zębowe, a nawet wysiękowe zapalenie ucha. To także trafnie dobrane ryciny pokazujące mechanizm schorzenia oraz przejrzyste, starannie opracowane pod względem graficznym i merytorycznym algorytmy postępowania diagnostycznego. A na koniec – przegląd metod leczniczych od profilaktyki, przez farmakoterapię, po leczenie chirurgiczne…”
prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński
Zapalenie sutka (mastitis) może objawiać się w postaci obrzęku, zaczerwienienia i bólu piersi. Zdarza się, że towarzyszy mu powiększenie węzłów chłonnych pachowych. Czasami stan zapalny może spowodować powstanie ropnia.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C stanowi istotny problem kli¬niczny, diagnostyczny, epidemiologiczny oraz społeczny w Polsce i na świecie. Czynnikiem etiologicznym tego zapalenia jest wirus HCV (ang. hepatitis C virus), który jest przenoszony za pośred-nictwem krwi i preparatów krwiopochodnych. Według danych szacunkowych w Polsce jest zakażonych około 730 000 osób, a na świecie około 170 mln. U wielu osób rozpoznanie lekarskie dotyczy już późnych następstw WZW typu C, w postaci marskości wątroby lub raka wątroby.
Szanowni Państwo, w dniu 22 września 2015 r. w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych odbyła się konferencja prasowa organizowana w ramach prowadzonej przez Urząd Kampanii Ogólnopolskiej „Lek Bezpieczny”. Tematem spotkania z mediami było „Zapobieganie i leczenie grypy”.