Medycyna PZWL.pl

PZWL

Zakażenia szpitalne

Praca zbiorowa
Nowość Polecane

Zakażenia Szpitalne to specjalny dodatek tematyczny do magazynu „Analiza Przypadków w Pielęgniarstwie i Położnictwie”, pod redakcją dr n. med. Mirosławy Malary, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Epidemiologicznych oraz dr Grzegorza Ziółkowskiego, specjalisty mikrobiologii klinicznej, poświęcony szeroko pojętemu zagadnieniu zdrowia publicznego i zakażeń szpitalnych.

Pismo jest adresowane do personelu medycznego, głównie pielęgniarek i położnych, ale też wszystkich osób zainteresowanych problematyką zakażeń w opiece medycznej, ich profilaktyką oraz specjalistycznymi programami zdrowotnymi z tej dziedziny.
Publikacja kompleksowo omawia rozmaite aspekty związane z problematyką zakażeń, diagnostyki laboratoryjnej, higieny szpitalnej i dekontaminacji, antyseptyki, a także zasad bezpiecznej pracy personelu medycznego, w szczególności profilaktyki zakażeń, na które może on być narażony w codziennej pracy.

W dodatku tematycznym Zakażenia Szpitalne zespół autorów kontynuuje pracę nad kluczowymi kwestiami z tej dziedziny.  Przedstawiono nowoczesne rozwiązania w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym i omówiono zmieniające się normy europejskie dotyczące oceny skuteczności mikrobiologicznej preparatów dezynfekcyjnych. Wiele miejsca poświęcono profilaktyce okołozabiegowej , zapobieganiu zakażeniom miejsca operowanego, krwiopochodnym i innym. W dziale Antyseptyka omówiono natomiast m.in. zasady zaopatrywania i oczyszczania ran.

Oceń

  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Polecane publikacje

Zobacz także

pixabay

Higiena rąk – zalecenia

Ręce są istotnym „wektorem” przenoszenia infekcji w placówkach służby zdrowia, stąd przestrzeganie zasad higieny rąk przez personel medyczny to nadal podstawowy i bardzo skuteczny sposób ograniczania zakażeń. Najważniejszą, zaznaczoną w czasie zmianą jest uznanie samej dezynfekcji za podstawową metodę dekontaminacji skóry rąk pracowników opieki zdrowotnej z wyjątkiem sytuacji, kiedy ręce są wizualnie brudne lub istnieje wysokie prawdopodobieństwo zanieczyszczenia rąk przetrwalnikami bakterii.

Czytaj więcej

Środki ochrony osobistej

Jedną z podstawowych metod profilaktyki zakażeń szpitalnych jest stosowanie przez pracownika środków ochrony osobistej, w tym fartuchów, rękawic, masek, okularów i butów, w celu ochrony przed kontaktem z czynnikami o działaniu chorobotwórczym i poprawy bezpieczeństwa pracy.

Czytaj więcej

Leczenie ran zakażonych

Rany możemy podzielić na tzw. ostre, do których należą np. oparzenia, rany chirurgiczne lub urazowe, i rany przewlekłe – odleżyny, owrzodzenia żylakowe, zespół stopy cukrzycowej. Dużym wyzwaniem dla współczesnej medycyny są rany przewlekłe (proces gojenia trwa powyżej 6 tygodni) i rany zakażone. Możemy dokonać również innego podziału wszystkich ran, uwzględniając konieczność leczenia miejscowego, na rany niezakażone, zakażone oraz zagrożone ryzykiem infekcji.

Czytaj więcej

Do pobrania

Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy