
Podręczny słownik medyczny" jest oparty na poprzednim, dużym słowniku, który doczekał się dwóch wydań. Autorzy, opracowując nową wersję słownika, zrezygnowali z tych haseł z dziedziny medycyny, które nie są niezbędne czytelnikowi w codziennej praktyce. W słowniku nie uwzględniono również eponimów. Zawarto w nim około 100 000 haseł.
Książka autorstwa Anny Kierczak Angielski w praktyce opiekuna osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, która trafiła do biblioteki naszej szkoły, dzięki wydawnictwu Lekarskiemu PZWL, jest niezwykle przydatnym podręcznikiem w nauczaniu języka angielskiego.
Ratownicy medyczni, którzy interweniują na miejscu wypadków, napotykają na trudności, kiedy muszą kontaktować się z bliskimi poszkodowanych. Dlatego, zaproponowali, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy takiej osobie znaleźć. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp. Ratownicy zaproponowali, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Numer takiej osoby należy zapisać pod międzynarodowym skrótem ICE (in Case of Emergency). Wpisanie więcej niż jednej osoby do takiego kontaktu wymagałoby następującego oznaczenia: ICE1, ICE2, IE3, itd. Oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby prace wszystkim służbom ratowniczym. Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić życie. Akcja ma zasięg europejski.
Książka Kazimierza Janickiego to kolejny przedmiot na liście rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej wakacyjnej walizce. Autor dokonał wyboru haseł tematycznych, zdarzeń i problemów, dzięki czemu w te wakacje nic Was nie zaskoczy!