
Powikłania zabiegów chirurgicznych są istotnym elementem obniżającym jakość życia i powinny być, w miarę możliwości, eliminowane. Monografia Powikłania chirurgii onkologicznej. Występowanie. Leczenie stanowi doskonałe i unikatowe w polskiej literaturze medycznej uzupełnienie wiedzy w tym zakresie. Autorzy poszczególnych rozdziałów to niekwestionowani eksperci w określonych specjalnościach narządowych chirurgicznego leczenia nowotworów. Dokonują przeglądu piśmiennictwa, prezentują własne bogate doświadczenie kliniczne w kontekście profilaktyki, epidemiologii, diagnostyki, objawów i terapii powikłań chirurgii onkologicznej z podziałem na powikłania onkologiczne oraz chirurgiczne.
Publikacja zawiera cenną wiedzę dla każdego chirurga onkologa oraz lekarza, który na co dzień ma kontakt z osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe.
226 rozdziałów – opisów zabiegów stanowiących listę typowych operacji chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Wywiad z prof. Dawidem Murawa, Kierownikiem Katedry Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu w Zielonej Górze, Kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Profilaktyka zakażeń związanych z opieką zdrowotną (ang. Healthcare-Associated Infections, HAI), obok właściwego rozpoznawania i leczenia, jest priorytetem wszystkich działań określanych ogólnie jako nadzór nad zakażeniami w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych. Zasady i poziomy profilaktyki powinny być jasno określone w dobrze przygotowanych, opartych na dowodach naukowych (EBM – Evidence Based Medicine) procedurach, zgodnych z rekomendacjami towarzystw naukowych i uwarunkowaniami prawnymi.