
Propriocepcja jest pojęciem neurologicznym, ale aspekt tego zagadnienia dotyczy narządu ruchu – proprioreceptory są głównie zlokalizowane w więzadłach, torebkach stawowych i aparacie ścięgnistym mięśni. Zmysł czucia głębokiego pozwala na wykonywanie dowolnego ruchu bez kontroli wzroku.
W publikacji omówiono:
· zagadnienia dotyczące propriocepcji z uwzględnieniem budowy receptorów, dróg nerwowych przewodzących bodźce proprioceptywne i procesów patologicznych powodujących zaburzenia czucia głębokiego,
· Zaprezentowano, ilustrowane ponad 150 rycinami, zestawy ćwiczeń stosowane w dolegliwościach, w których występują zaburzenia propriocepcji,
· Ponadto omówiono wskazania i przeciwwskazania do ćwiczeń propriocepcji w różnych schorzeniach narządu ruchu oraz chorobach neurologicznych.
Książka adresowana do fizjoterapeutów, lekarzy – specjalistów ortopedii i rehabilitacji. Skorzystają z niej również studenci fizjoterapii.
Prof. Dr hab. Zdzisławy Wrzosek z Katedry Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dzieli się swoją opinią na temat Adaptowanej aktywności fizycznej dla fizjoterapeutów, Ćwiczenia propriocepcji w rehabilitacji oraz Ortopedii Duttona.
Problem nauki czynności lokomocji dotyczy pacjentów ortopedycznych, neurologicznych oraz dzieci i osób starszych. Autor kompleksowo omawia zagadnienie rehabilitacji chodu, zestawiając niezbędną dla pełnego zrozumienia tematu wiedzę teoretyczną z czysto praktyczną. Wymiar praktyczny publikacji przejawia się przede wszystkim w bogatym materiale ilustracyjnym (ryciny i fotografie), przedstawiającym m.in. szczegółowe techniki terapeutyczne, które fizjoterapeuta może wykorzystać w pracy z pacjentem. Każda fotografia zawiera szczegółowy opis przedstawianej techniki ze zwróceniem uwagi na różne jej aspekty – opis chwytu terapeuty, ergonomia jego ciała podczas pracy, dopasowanie chwytu tak, aby był on optymalny zarówno dla terapeuty, jak i dla pacjenta, a także dla samego celu ćwiczenia. Do książki dołączono podrozdział dotyczący nauki upadania oraz wstawania, który możecie Państwo pobrać z naszej strony.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z XVI Międzynarodowego sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, które odbyło się w Zamościu we wrześniu 2014 roku.