
Dr n. med. Dariusz Onichimowski z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiada o pacjentach z intensywnym krwotokiem, którzy trafiają do OIT. Jak wygląda ocena wolemii u takiego pacjenta? Zapraszamy do obejrzenia filmu nagranego w ramach cyklu pod wspólnym tytułem Wiedza i pasja w codziennej praktyce Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.
Zwiększa się dostęp do technologii, która podaje parametry objętościowe do monitorowania wolemii. Dzięki temu możemy lepiej zaplanować terapię dla pacjenta. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wypowiedzią specjalisty - dr. n. med. Dariusza Onichimowskiego z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W ramach cyklu nagrań pod wspólnym tytułem Wiedza i pasja w codziennej praktyce Wydawnictwa Lekarskiego PZWL Profesor dr hab. n. med. Ewa Mayzner-Zawadzka z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego opowiada o kolaguopatii, czyli zespole zaburzeń krzepnięcia. W swojej wypowiedzi porusza takie kwestie, jak przyczyny występowania kolaguopatii, możliwości jej zapobiegania oraz konsekwencje występowania. Zapraszamy do oglądania!
Kikut pępowinowy to pozostałość po pępowinie, która w okresie ciąży odgrywa rolę sznura łączącego płód z łożyskiem. Od 8. tygodnia ciąży przez pępowinę przebiegają naczynia krwionośne – żyła i dwie tętnice. Żyła biegnie do wnęki wątroby, dlatego tak łatwo w przypadku zakażeń pępka o przejście zapalenia na wątrobę. Naczynia przebiegające w pępowinie leżą w tkance śluzowej określanej mianem galarety Whartona, która ulega martwicy w przebiegu gojenia się pępka.
Komentarze