Medycyna PZWL.pl

PZWL

Medycyna ratunkowa. Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała

Z całym przekonaniem mogę stwierdzić, iż jest to najlepsza z dotychczasowych pozycji z dziedziny Medycyny Ratunkowej z jaką miałem styczność. Książka jest napisana bardzo "lekkim", "przystępnym" językiem co jest niezmiernie trudne przy opisywaniu tak skomplikowanych treści. Przyznam szczerze, iż książkę czytam z zaangażowaniem porównywalnym raczej do dobrej powieści, aniżeli suchego podręcznika. Co niewątpliwie jest ogromną zaletą.

Zawarte informacje oparte są o najnowsze wytyczne, obowiązujące nie tylko w EU ale również USA. Jest to przydatne, ponieważ pozwala uzyskać ogląd również na nieco odmienne podejście dotyczące medycyny. Wymieniane i opisywane są narzędzia, techniki ratunkowe i procedury, który w większości obecnej literatury są albo krótko wspomniane albo są w ogóle pomijane.

Nieprzecenioną zaletą jest bardzo bogaty zbiór ilustracji i diagramów, które nie tylko ułatwiają wyobrażenie sobie zaistniałych sytuacji  ale pomagają w zapamiętaniu przekazywanej wiedzy.

Bardzo odpowiada mi jako czytelnikowi układ traktujący każdy temat od ogółu do szczegółu. Dzięki krótkim wstępom zawierającym podstawowe informacje anatomiczne, fizjologiczne łatwiej jest sobie odtworzyć w pamięci wcześniej zdobyte informacje. Bardzo ciekawe i przydatne w sytuacjach nadzwyczajnych jest odniesienie do postępowania i wydarzeń wojennych. Pomimo przebywania w bezpiecznym państwie pozwala to sobie wyobrazić stopień niebezpieczeństwa i w pewnych elementach przenieść dane postępowanie do sytuacji realnego zagrożenia w miejscu przebywania - katastrofy masowe, ataki terrorystyczne, kataklizmy.

Niewątpliwie jest to pozycja kierowana do osób znających już podstawy ratownictwa i resusctacji. Jak przeczytałem w wstępie takie właśnie było założenie autorów tegoż podręcznika. Bardzo interesujące i cenne są wstawki opisujące przykładowe postępowanie oparte nie koniecznie o "dobrą medycynę", a o zdobyte doświadczenie czy czasem intuicję. Jest to chyba pierwsza książka, w której oprócz tzw. "złotych standardów" otrzymujemy porady/przemyślenia oparte bardziej o rzeczywistość aniżeli wyimaginowany idealny świat. Czytając książkę, odnoszę wrażenie czytania poradnika/pamiętnika "starszego, doświadczonego kolegi", który sporo przeżył w życiu. Za to należy się ogromna pochwała dla autorów. 

Podsumowując, stwierdzam iż dzięki tej książce pewne rzeczy "skomplikowane" zostały przetłumaczone na prosty, zrozumiały dla młodego lekarza czy ratownika język. Zastosowane dodatkowe podziały np. krwotoków pozwoliły uzyskać zupełnie inne spojrzenie - zdecydowanie bardziej praktyczne. Jest to książka warta polecenia wszystkim młodym lekarzom/studentom kończącym studia, nie tylko bezpośrednio zainteresowanymi medycyną ratunkową.

Mateusz Patyk

Lekarz medycyny

Pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Laureat „Diamentowego Grantu” MNiSW 2014

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Krwinek i jego wielka misja ratunkowa

Krwinek od malutkiego chciał zostać superbohaterem. Kiedy nadeszła okazja ratowania ludzkiego życia, nie wahał się dołączyć do wielkiej akcji ratunkowej. Za pośrednictwem bajki, którą mistrzowsko zinterpretował Piotr Adamczyk, tłumaczymy dzieciom, jak ważne jest pomaganie innym, a dorosłych namawiamy do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Czytaj więcej

Recenzja książki „Psychiatria w praktyce ratownika medycznego” pod redakcją naukową Jana Jaracza i Amelii Patrzały

Ta książka jest po prostu bardzo pożyteczna. Jednak to „po prostu” jest wynikiem wiedzy i doświadczenia jej dziewięciorga współautorów: Dominika Chmiela, Jana Jaracza, Marcina Jaracza, Andrzeja Kobusa, Amelii Patrzały, Joanny Pawlak, Artura de Rosier, Agnieszki Słopień i Małgorzaty Bogackiej. Napisali ją w sposób możliwie prosty, co nie znaczy uproszczony. A prostota jest pieczęcią prawdy (Ghyczy i wsp. 2002).

Czytaj więcej

Recenzja Książki Wiktora Degi - Ortopedia i Rehabilitacja - PZWL

Ortopedia i Rehabilitacja Wiktora Degi to wspaniałe kompendium wiedzy dla studentów i wszystkich terapeutów pracujących w zakresie ortopedii. Absolutnie potrzebna i podstawowa wiedza, bez której nie warto pracować z pacjentami. W cegle 700 stronicowej są podstawy ortopedii podstawy obrazowania i inne ciekawe informacje, a w części szczegółowej zapisane są choroby i dysfunkcje w poszczególnych częściach ciała podzielone na działy - kręgosłup, miednica ,kończyna dolna górna itd.

Czytaj więcej

Wydarzenia

Recenzje

Do pobrania


Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy

FB