Medycyna PZWL.pl

PZWL

Turystyczny poradnik medyczny

Janicki Kazimierz
Nowość Polecane

Turystyczny poradnik medyczny to podręczne źródło szybkiej, praktycznej informacji medycznej. Wskaże nam, jak zachować się w sytuacjach nieprzewidzianych, nagłych zachorowań, losowych zdarzeń czy urazów, które nieoczekiwanie mogą się wydarzyć na trasach turystycznych wędrówek  czy  w czasie podróży,  mających na celu zdrowy odpoczynek, poprawę samopoczucia i regenerację sił psychofizycznych. Dzięki niemu będziemy mogli podróżować bezpieczniej, znając zagrożenia, z jakimi być może przyjdzie nam się zmierzyć.

Trudne do przewidzenia sytuacje zdarzają się często, a my zwykle stajemy wówczas bezradni wobec wypadku, nagłej choroby czy dramatycznej sytuacji rozgrywającej się na naszych oczach. A przecież umiejętność udzielenia pierwszej pomocy medycznej w miejscu zdarzenia, w określonej sytuacji, decyduje o życiu poszkodowanego. Na pewno też ułatwia późniejszą interwencję wykwalifikowanej pomocy medycznej.

Autor – wykorzystując swoje ponad 40-letnie doświadczenie kliniczne i ponad 20-letnie doświadczenie w pracy lekarza szeroko pojętej doraźnej pomocy ogólnej (zwłaszcza internistycznej, chirurgiczno-ortopedycznej, pediatrycznej czy ginekologiczno-położniczej – dokonał wyboru podstawowych haseł tematycznych, zdarzeń i problemów, z którymi w określonych warunkach turystyczno-rekreacyjnych każdy z nas może się zetknąć, w odniesieniu do samego siebie czy współwędrujących lub biwakujących przyjaciół. Każdy z nas może również być świadkiem wypadku lub być poproszony o doraźną pomoc przez inne osoby.

Przyjęto alfabetyczny układ haseł (problemów) przede wszystkim pod kątem zaistniałych objawów, gdyż zarówno autorowi, jak i wydawnictwu wydawało się, że z praktycznego punktu widzenia najlepszy jest tego typu układ haseł, umożliwiający szybkie odszukanie niezbędnej w danej chwili informacji.

Tam, gdzie było to konieczne i możliwe, zasady postępowania przedstawiono na rycinach.

Nasza maleńka książeczka „ratunkowa” pomoże Ci poradzić sobie zarówno z nagłym bólem i urazem, jak i z wszelkimi „niepotrzebnymi” doznaniami.

Oceń

  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Polecane publikacje

Recenzje

Zobacz także

Grupa lekarzy wolontariuszy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” wróciła do Polski

Do Polski wróciła już z Nepalu grupa lekarzy wolontariuszy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Lekarze wyruszyli do Katmandu na początku maja. W skład grupy weszli: chirurg, anestezjolog, ratownik medyczny, pediatra i lekarz ogólny. Lekarze oprócz leków i opatrunków zabrali ze sobą przenośny respirator, który podarowali szpitalowi w Katmandu. Dla wszystkich tych osób nie był to pierwszy daleki wyjazd, wszyscy byli przyzwyczajeni do spartańskich warunków życia i pracy w trudnych warunkach. Szefem grupy był doktor Ashish Lohani, Nepalczyk mieszkający w Poznaniu, który w Katmandu kończył studia medyczne, a po nich pracował w miejscowym szpitalu.

Czytaj więcej

Krzysztof Korzeniowski

Medycyna podróży

Na całym świecie, również w Polsce, z każdym rokiem wzrasta liczba osób podróżujących do krajów gorącej strefy klimatycznej w Azji, Afryce, Ameryce Południowej, na wyspach Oceanii. Turyści narażeni są tam na ekspozycje patogenów przenoszonych przez owady, jak również patogenów przenoszonych drogą pokarmową, oddechową i płciową, które wywołują schorzenia często niewystępujące w strefie klimatu umiarkowanego. Świat z dekady na dekadę staje się globalną wioską, a podróże międzykontynentalne są coraz bardziej powszechne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były na świecie rejony, do których nie zaglądali turyści z krajów rozwiniętych. Dzisiaj nie ma już takich miejsc. Podróżujemy do najbardziej niedostępnego interioru, chcemy zobaczyć jak najwięcej i jak najszybciej, często nie zastanawiając się, jakie niebezpieczeństwa potrafią czyhać niemal na każdym kroku. Dalekie podróże stają się coraz bardziej przystępne cenowo, co powoduje, że na lot samolotem na drugi koniec świata stać już niemal każdego. Podróżują wszyscy, małe dzieci, osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży, niepełnosprawni, osoby chorujące przewlekle. Cele podróży są bardzo zróżnicowane, od zawodowych, naukowych, po wyjazdy turystyczne, których jest zdecydowanie najwięcej. Ryzyko zachorowania, zakażenia lub zarażenia podczas dalekich wypraw jest uzależnione od wielu czynników, takich jak stopień endemiczności odwiedzanego regionu świata, ogólny stan zdrowia podróżujących (prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, układu termoregulacji, występowanie chorób przewlekłych), podjęte działania ochronne w ramach szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej, długość pobytu czy planowane czynności w odwiedzanym miejscu. Wbrew pozorom ten ostatni element jest również bardzo istotny, zwłaszcza w odniesieniu do osób, które planują uprawianie sportów ekstremalnych, takich jak wspinaczka wysokogórska, nurkowanie, skoki na bungee, rafting, eksploracja jaskiń.

Czytaj więcej

Do pobrania

Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy