Medycyna PZWL.pl

PZWL

Ćwiczenia propriocepcji w rehabilitacji

Wanda Stryła, Adam Pogorzała
Nowość Polecane

Propriocepcja jest pojęciem neurologicznym, ale aspekt tego zagadnienia dotyczy narządu ruchu – proprioreceptory są głównie zlokalizowane w więzadłach, torebkach stawowych i aparacie ścięgnistym mięśni. Zmysł czucia głębokiego pozwala na wykonywanie dowolnego ruchu bez kontroli wzroku.

W publikacji omówiono:
· zagadnienia dotyczące propriocepcji z uwzględnieniem budowy receptorów, dróg nerwowych przewodzących bodźce proprioceptywne i procesów patologicznych powodujących zaburzenia czucia głębokiego,
· Zaprezentowano, ilustrowane ponad 150 rycinami, zestawy ćwiczeń stosowane w dolegliwościach, w których występują zaburzenia propriocepcji,
· Ponadto omówiono wskazania i przeciwwskazania do ćwiczeń propriocepcji w różnych schorzeniach narządu ruchu oraz chorobach neurologicznych.
Książka adresowana do fizjoterapeutów, lekarzy – specjalistów ortopedii i rehabilitacji. Skorzystają z niej również studenci fizjoterapii.

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Polecane publikacje

Zobacz także

Lektury obowiązkowe na Wydziale Fizjoterapii

Prof. Dr hab. Zdzisławy Wrzosek z Katedry Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dzieli się swoją opinią na temat Adaptowanej aktywności fizycznej dla fizjoterapeutów, Ćwiczenia propriocepcji w rehabilitacji oraz Ortopedii Duttona.

Czytaj więcej

Upadanie w nauce chodu. Trening padania i wstawania – materiały dodatkowe do „Rehabilitacji” Marcina Rosińskiego

Problem nauki czynności lokomocji dotyczy pacjentów ortopedycznych, neurologicznych oraz dzieci i osób starszych. Autor kompleksowo omawia zagadnienie rehabilitacji chodu, zestawiając niezbędną dla pełnego zrozumienia tematu wiedzę teoretyczną z czysto praktyczną. Wymiar praktyczny publikacji przejawia się przede wszystkim w bogatym materiale ilustracyjnym (ryciny i fotografie), przedstawiającym m.in. szczegółowe techniki terapeutyczne, które fizjoterapeuta może wykorzystać w pracy z pacjentem. Każda fotografia zawiera szczegółowy opis przedstawianej techniki ze zwróceniem uwagi na różne jej aspekty – opis chwytu terapeuty, ergonomia jego ciała podczas pracy, dopasowanie chwytu tak, aby był on optymalny zarówno dla terapeuty, jak i dla pacjenta, a także dla samego celu ćwiczenia. Do książki dołączono podrozdział dotyczący nauki upadania oraz wstawania, który możecie Państwo pobrać z naszej strony.

Czytaj więcej

Do pobrania

Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy