
Zbiór zadań „Biofizyka. 500 pytań testowych” powstał na wyraźne zapotrzebowanie studentów, którzy wielokrotnie zgłaszali brak tego typu publikacji. Na uczelniach medycznych testy wielokrotnego wyboru to obecnie jedna z najczęściej stosowanych form weryfikacji zakresu nabytej wiedzy. Samodzielne ich rozwiązywanie prowadzi do wprawy oraz umożliwia obiektywną i szybką samoocenę posiadanych wiadomości. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, postanowiliśmy oddać do rąk naszych Czytelników niniejszą pozycję.
Publikacja przeznaczona jest dla studentów uniwersytetów i innych uczelni medycznych. Powstała z uwzględnieniem obowiązujących standardów nauczania biofizyki, głównie na kierunkach lekarskich i stomatologii, oraz na podstawie doświadczeń dydaktycznych autorów będących wykładowcami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Może stanowić pomoc w nauce biofizyki również dla studentów ratownictwa medycznego, elektroradiologii, audiofonologii, położnictwa, pielęgniarstwa i innych kierunków medycznych, gdzie jest wykładany ten przedmiot.
Zaproponowany zestaw pytań został przygotowany tak, aby w ramach danej tematyki poruszana sekwencja zagadnień stanowiła logiczną, spójną całość. Przejścia pomiędzy tematami są płynne. Tytuły kolejnych działów pozwalają Czytelnikowi zorientować się jedynie, jaki jest ich podstawowy zakres tematyczny. Zaproponowane pytania i zadania wymagają często integracji wiedzy dotyczącej kilku zagadnień. Książka zawiera pytania o charakterze jakościowym, jak również zadania wymagające zarówno wiedzy, jak i umiejętności rachunkowych. Stopień trudności części zadań (oznaczonych *) przekracza zwykłe standardy egzaminacyjne. Sądzimy jednak, że przemyślenia poczynione podczas ich rozwiązywania mogą pomóc w lepszej integracji nabytej wiedzy.
Każde z zaproponowanych przez nas pytań czy zadań zawiera tylko jedną prawidłową odpowiedź. Odpowiedzi umieszczone zostały na końcu książki.
Mamy nadzieję, że oddany do rąk Czytelników zbiór zadań będzie stanowił pomoc w powtórzeniu i usystematyzowaniu posiadanej już wiedzy, jak również pozwoli zidentyfikować zagadnienia wymagające dodatkowej uwagi.
Dziękujemy naszym studentom, na których prośbę publikacja ta powstała. Pragniemy również podziękować panu profesorowi Jackowi Przybylskiemu, kierownikowi Zakładu Biofizyki i Fizjologii Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także Wydawnictwu Lekarskiemu PZWL w Warszawie za wszelką pomoc w wydaniu zbioru zadań, który oddajemy do rąk Czytelników. Będziemy wdzięczni za wszystkie uwagi krytyczne, które pozwolą nam poprawić i udoskonalić kolejne jego wydanie.
Autorzy
Piotr Jeleń, Maria Sobol, Jakub Zieliński
18 czerwca w sali pokazowej KaVo w Warszawie zorganizowaliśmy wspólnie z firmą BZ WBK Leasing dzień otwarty.
Ustawa refundacyjna wciąż nie doczekała się rządowego podsumowania. Ten wyraźnie niewygodny temat pokazuje, że rząd nie liczy się nawet z przepisami własnego autorstwa.
Celem książki Ryzyko samobójstwa u młodzieży jest m.in. udzielenie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, jednak ranga tych odpowiedzi ma najwyższy wymiar – ludzkiego życia i jego prawnej ochrony (co gwarantuje art. 38 Konstytucji RP).
Obecnie znanych i rozpoznawalnych jest wiele chorób glutenozależnych. Do najbardziej znanych zalicza się celiakię (chorobę trzewną). Jest to wyjątkowa choroba autoimmunizacyjna, gdyż wiadomo, jaki czynnik ją wywołuje – gluten. W ciągu dwóch ostatnich dekad obserwujemy wzrost częstości i zmienność manifestacji klinicznych celiakii, która uwarunkowana jest prawdopodobnie czynnikami środowiskowymi: żywieniem, zmianami mikrobioty jelitowej, infekcjami, zwiększoną przepuszczalnością błony śluzowej jelita bądź innymi czynnikami epigenetycznymi.
Komentarze