
Protokoły w zamyśle mają służyć chirurgom, jako pomoc w nauce zwięzłego i precyzyjnego opisywania zabiegów w szerokim spektrum procedur chirurgicznych. Stanowią podręczny i praktyczny przewodnik po typowych opisach zabiegów. Składają się z 226 rozdziałów opisów zabiegów, niemal wyczerpując listę typowych operacji chirurgii ogólnej i naczyniowej. W tomach 1-3 znajdują się opisy zabiegów chirurgii ogólnej, a w tomach 4-5 chirurgii naczyniowej. Opis każdego zabiegu rozpoczyna się od rejestru wskazań do jego przeprowadzenia, obejmującego 95% wszystkich przypadków, w których dany zabieg się wykonuje. W dalszej kolejności zamieszczona jest podstawowa procedura zabiegu przedstawiona krok po kroku, po której następuje lista możliwych opcjonalnych technik. Kolejnym elementem rozdziału jest spis potencjalnych komplikacji związanych z danym zabiegiem, a rozdział zamyka szablon wzorcowego opis zabiegu.
226 rozdziałów – opisów zabiegów stanowiących listę typowych operacji chirurgii ogólnej i naczyniowej
· Sprawdzone narzędzie do prawidłowego sporządzenia dokumentacji pooperacyjnej
· Napisane przez wybitnych specjalistów z dziedziny
„Chirurdzy kochają operowanie, ale nikt nie lubi pracy papierkowej. Protokół operacyjny, zwany powszechnie opisem operacji, jest jednym z najważniejszych elementów dokumentacji medycznej, który jest sporządzany przez chirurga. Dokładne odnotowanie tego, co wydarzyło się w sali operacyjnej – jakie były wskazania, co stwierdzono, co wykonano, kto uczestniczył w operacji, jakich szwów i narzędzi użyto, jakie stwierdzono anomalie anatomiczne – jest podstawową umiejętnością, której chirurg musi się nauczyć. Obecnie lekarze szkolący się w zakresie chirurgii rzadko otrzymują szczegółową instrukcję, jak stworzyć zwięzły protokół operacyjny zawierający kluczowe informacje. Chcielibyśmy, aby z książki, którą oddajemy do rąk Czytelnika, korzystały właśnie osoby szkolące się z zakresu chirurgii.
· Tom 1 - przełyk, żołądek i dwunastnica, jelito cienkie i wyrostek robaczkowy
· Tom 2 - jelito grube, odbyt, odbytnica i okolica krzyżowo-guziczna, wątroba i drogi żółciowe, trzustka
· Tom 3 - śledziona, leczenie przepuklin i operacje przy martwiczym zapaleniu powięzi, piersi, węzły chłonne, głowa i szyja, inne procedury
· Tom 4 - niedrożność naczyń mózgowych, niedrożność tętnic krezkowych i nerkowych, niedrożność aortalno-biodrowa, niedrożność podpachwinowa, tromboembolektomia.
· Tom 5 - tętniaki, choroby żył, tworzenie dializacyjnych przetok tętniczo-żylnych, sympatektomia, amputacje, inne procedury oraz skorowidz.
W ostatnim czasie trafiła do naszej redakcji nowa pozycja Wydawnictwa PZWL. Tym bardziej z wielkim zainteresowaniem przystąpiliśmy do zapoznania się z jej treścią. W dzisiejszych czasach można zauważyć postępującą standaryzację zachowań wśród lekarzy. Większość procesów diagnostycznych, programów terapeutycznych itp. narzuca określone schematy wobec pacjenta i jego problemów.
Profilaktyka zakażeń związanych z opieką zdrowotną (ang. Healthcare-Associated Infections, HAI), obok właściwego rozpoznawania i leczenia, jest priorytetem wszystkich działań określanych ogólnie jako nadzór nad zakażeniami w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych. Zasady i poziomy profilaktyki powinny być jasno określone w dobrze przygotowanych, opartych na dowodach naukowych (EBM – Evidence Based Medicine) procedurach, zgodnych z rekomendacjami towarzystw naukowych i uwarunkowaniami prawnymi.
„Chirurgia dziecięca” to nowatorski i kompleksowy podręcznik, który nie jest skierowany tylko do chirurgów dziecięcych! Porusza także tematy bliskie lekarzom na co dzień pracujących z dziećmi, a są nimi pediatrzy i lekarze rodzinni.
Jakie są wskazania do leczenia zmian ogniskowych wątroby? Profesor dr hab. n. med. Piotr Małkowski, dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, Profesor w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM, omawia kwestie związane z powiększaniem się guza, guzami objawowymi oraz z ryzykiem zezłośliwienia guza.
Komentarze