Medycyna PZWL.pl

PZWL

Trudne zachowania pacjentów. Metody i techniki postępowania

Sylwia

Co raz częściej mówi się, o agresji ze strony pacjentów, z jaką spotykają się pracownicy służby zdrowia. Niebezpieczne zachowania, wpływają na bezpieczeństwo codziennej pracy personelu szpitali, przychodni czy ratowników medycznych. Odpowiedzią na agresję ze strony pacjentów jest system TERMA.

TERMA jest skrótem od norweskiego „Terapeutyczne podejście do agresji”. System powstał ponad 20 lat temu na oddziale psychiatrii sądowej w Bergen w Norwegii. Wynikał z refleksji dotyczącej nieskuteczności stosowania środków przymusu bezpośredniego i ich negatywnych konsekwencji w pracy terapeutycznej. Głównym założeniem jest działanie proaktywne, prewencyjne - zmierzające do przeciwdziałania wystąpieniu incydentu agresywnego. W Polsce TERMA pojawiła się trzy lata temu. Program szkolenia został dostosowany do polskich warunków. Każdy, kto w swojej pracy ma bezpośredni kontakt z pacjentami, narażony jest na agresję z jego strony.

 

Szkolenie podzielone jest na dwie części:

  • teoretyczną, wprowadzającą w zagadnienia dotyczące zachowań agresywnych i przepisów prawa,
  • praktyczną – zachowania i technik fizycznej samoobrony

 

Podczas szkolenia dowiecie się Państwo:

  • Czym jest agresja? Jakie są jej granice?
  • Jak postępować z agresywnym pacjentem?
  • Jakie są prawa pacjenta, a jakie prawa ma zagrożony atakiem?
  • Jak obronić się przed fizycznym atakiem?

 

Szkolenie prowadzone jest przez dr Jakuba Lickiewicza, który w swojej pracy naukowej zajmuje się tematyką agresji wobec personelu medycznego, ale również jest instruktorem samoobrony. Dzięki wszechstronnym umiejętnością prowadzącego, szkolenie obejmuje wszystkie aspekty, mające wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa pracy z agresywnym pacjentem.

 

Dzięki szkoleniu zdobędą Państwo wiedzę i umiejętności praktyczne:

  • jak zmniejszać ryzyko zachowań agresywnych
  • w jaki sposób radzić sobie z agresywnym pacjentem
  • techniki fizycznej samoobrony
  • jakie działania obronne są zgodne z prawem
  • wielu innych aspektów podnoszących bezpieczeństwo bezpośredniej pracy z pacjentem

 

Więcej informacji oraz możliwość rejestracji na stronie: https://www.instytutpwn.pl/konferencja/agresywny-pacjent/

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Komentarze

Zobacz także

Agresywni pacjenci – jak sobie poradzić?

62-letni mężczyzna, alkoholik, cierpiący na zdekompensowaną marskość wątroby (Cirrhosis hepatis decompensata) z encefalopatią, przyjęty do szpitala podczas ataku padaczki. Pacjent jest splątany, nieskoordynowany ruchowo, nie ma świadomości miejsca i czasu. W efekcie zaawansowanej fazy encefalopatii występują u niego częste ataki agresji, spotęgowane brakiem reakcji organizmu na większość leków uspokajających – podawany jest haloperidol. Chory odmawia współpracy z personelem medycznym, jest wulgarny, hałaśliwy, próbuje rękoczynów, w wyniku odwrócenia rytmu dobowego uniemożliwia innym pacjentom nocny wypoczynek.

Czytaj więcej

Pacjent z wirusem HIV – bezpieczeństwo i opieka

Opieka nad pacjentem zakażonym wirusem HIV stanowi zawsze wyzwanie dla personelu medycznego. Z jednej strony sytuacja taka wymusza wzmożenie uwagi i koncentracji podczas wykonywania wszelkich czynności pielęgnacyjnych, diagnostycznych czy terapeutycznych, z drugiej zaś szczególnego potraktowania wymaga sam pacjent.

Czytaj więcej

Recenzja książki „Psychiatria w praktyce ratownika medycznego” pod redakcją naukową Jana Jaracza i Amelii Patrzały

Ta książka jest po prostu bardzo pożyteczna. Jednak to „po prostu” jest wynikiem wiedzy i doświadczenia jej dziewięciorga współautorów: Dominika Chmiela, Jana Jaracza, Marcina Jaracza, Andrzeja Kobusa, Amelii Patrzały, Joanny Pawlak, Artura de Rosier, Agnieszki Słopień i Małgorzaty Bogackiej. Napisali ją w sposób możliwie prosty, co nie znaczy uproszczony. A prostota jest pieczęcią prawdy (Ghyczy i wsp. 2002).

Czytaj więcej

Leczenie osobista pompą insulinową – podręcznik dla pielęgniarek i położnych

Oddajemy w Państwa ręce podręcznik dotyczący zasad leczenia cukrzycy przy użyciu osobistej pompy insulinowej. Ta forma terapii daje wyjątkowe możliwości osobie, która z jednej strony pragnie utrzymywać poziom glukozy w normie, aby chronić się przed rozwojem powikłań choroby, a z drugiej strony jednocześnie chce się w pełni realizować zawodowo, sportowo, życiowo.

Czytaj więcej

Recenzje

Do pobrania


Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy