
Antykoncepcja. Zalecenia i wskazania, nowości na rynku dla lekarzy ginekologów i położników pod redakcją prof. Romuald Dębskiego, jest fachowym i specjalistycznym wydaniem skierowanym do lekarzy ginekologów i położników na temat najnowszych standardów i nowości na rynku antykoncepcji.
W opracowaniu proponujemy m.in.:
1. Antykoncepcja długoterminowa - Romuald Dębski
2. Antykoncepcja w okresie laktacji - Małgorzata Nowicka, Artur Jakimiuk
3. Antykoncepcja w okresie laktacji - opis przypadku - Ewa Kurowska-Mroczek
4. Antykoncepcja polecana młodym kobietom - Violetta Skrzypulec-Plinta
5. Metody antykoncepcyjne dla kobiet z cukrzycą - Andrzej Maletka
6. Doustna antykoncepcja hormonalna a HTZ w okresie pre- i perimenopauzalnym - Grzegorz Stachowiak
7. Stosowanie codziennej antykoncepcji - systemy przez skórne, dopochwowe pierścienie antykoncepcyjne - Lechosław Tomasz Putowski
8. Dodatkowe korzyści stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych - Małgorzta Sobstyl, Joanna Tkaczuk-Włach, Lechosław Tomasz Putowski
Trwa pierwsza edycja konkursu „Położna Przyszłości - Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy”. W poniedziałek 24 kwietnia br. w Warszawie laureatki I etapu konkursu – studentki 13 polskich uczelni medycznych - powalczą w finale o tytuł Położnej Przyszłości 2017 oraz główną nagrodę – miesięczny staż w warszawskim Szpitalu św. Zofii.
Zapalenie sutka (mastitis) może objawiać się w postaci obrzęku, zaczerwienienia i bólu piersi. Zdarza się, że towarzyszy mu powiększenie węzłów chłonnych pachowych. Czasami stan zapalny może spowodować powstanie ropnia.
W Polsce odsetek porodów przedwczesnych wynosi około 6%. Szanse dziecka na prawidłowy rozwój zależą od stopnia niedojrzałości biologicznej, przebiegu ciąży, przyczyn porodu przedwczesnego oraz stanu, w jakim rodzi się dziecko.Wśród wielu problemów wynikających z wcześniactwa na szczególną uwagę zasługuje aspekt żywienia [1].