Medycyna PZWL.pl

PZWL

Recenzja książek „Wzorce protokołów operacyjnych w chirurgii ogólnej i naczyniowej"

W ostatnim czasie trafiła do naszej redakcji nowa pozycja Wydawnictwa PZWL. Tym bardziej z wielkim zainteresowaniem przystąpiliśmy do zapoznania się z jej treścią. W dzisiejszych czasach można zauważyć postępującą standaryzację zachowań wśród lekarzy. Większość procesów diagnostycznych, programów terapeutycznych itp. narzuca określone schematy wobec pacjenta i jego problemów.

W omawianej książce można się zapoznać z technikami ogólnie stosowanymi w chirurgii, gdzie autor stara się stworzyć prosty schemat dokumentacji medycznej, pomocnej i niezbędnej każdemu chirurgowi. Została podzielona na 2 spójne części. Pierwsza z nich to Chirurgia Ogólna, która zawiera się w 3 tomach, druga to Chirurgia Naczyniowa, w której skład wchodzą 2 tomy.

Zaskakujący może wydawać się ogromny walor edukacyjny omawianej książki. Czytelnik ma wrażenie, ze znajduje się na sali operacyjnej a pacjent leży tuż przed nim. Wszystkie szczegóły anatomiczne, niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia operacji, zabiegu są podane w sposób niezwykle szczegółowy. Dzięki tematu lekarz poprzez poszerzanie swojej wiedzy podczas czytania nie tylko otrzymuje bogatą wiedzę merytoryczną, ale także ma możliwość dosłownego wyobrażenia sobie poszczególnego przypadku, o którym właśnie czyta.

Książka w sposób bardzo przejrzysty wyjaśnia składniki codziennej pracy lekarza chirurga. Uwzględnione są takie czynniki jak: brak czasu, ogromny stres czy oczekiwania pacjenta. Podając gotowy schemat zachowań oraz sposób prowadzenia dokumentacji medycznej możemy wywnioskować, że dla lekarza chirurga będzie to ogromne ułatwienie.

Obecnie gromadzenie, przygotowywanie i aktualizacja dokumentacji zaczyna mieć pierwszorzędowe znaczenie. Z pewnością taka „ściąga” ułatwi pracę wielu z lekarzy chirurgów a części pozwoli na zaczerpnięcie nowych wzorców, standardów i zaadaptowanie ich w wykonywanej już samodzielnie dokumentacji.

Każdy temat – zagadnienie medyczne jest podzielony na kilka elementów składowych: wskazania, główne etapy operacji, uwagi i warianty techniczne, powikłania, wzór protokołu operacyjnego, które w naturalny sposób dopełniają się i stanowią schemat postępowania dla lekarza. Autorzy przewidzieli również miejsce na osobiste uwagi czytelnika na koniec każdego rozdziału. Język książki jest niezwykle przejrzysty, a specjaliści z pewnością będą wiedzieli o jakie narzędzie czy sprzęt chodziło autorom. Zamieszczone schematy nie narzucają konkretnych rozwiązań problemu – wskazują jedynie te możliwe, pozostawiając ostateczną decyzję doświadczeniu i wyczuciu chirurga. Pozycja ta będzie z pewnością stanowić doskonałe narzędzie zarówno dla doświadczonego lekarza jak i dla adepta trudnej sztuki jaką jest chirurgia.

Źródło: http://www.edukacjamedyczna.pl/artykul/recenzja-ksiazek-wzorce-protokolow-operacyjnych-w-chirurgii-ogolnej-i-naczyniowej/18863.html 

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Łagodne zmiany ogniskowe wątroby – wskazania do leczenia

Jakie są wskazania do leczenia zmian ogniskowych wątroby? Profesor dr hab. n. med. Piotr Małkowski, dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, Profesor w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM, omawia kwestie związane z powiększaniem się guza, guzami objawowymi oraz z ryzykiem zezłośliwienia guza.

Czytaj więcej

Rozwój chirurgii małoinwazyjnej

Profesor dr hab. n. med. Jacek Gawrychowski w cyklu PZWL-u „leczenie okołooperacyjne” opowiada o tym, co nowego w torakochirurgii. Profesor zauważa w torakochirurgii szansę na minimalizację minimalizację dostępu operacyjnego. Jakie są perspektywy rozwoju tej techniki? Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Czytaj więcej

Recenzje

Do pobrania


Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy