
Jakie są wskazania do leczenia zmian ogniskowych wątroby? Profesor dr hab. n. med. Piotr Małkowski, dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, Profesor w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM, omawia kwestie związane z powiększaniem się guza, guzami objawowymi oraz z ryzykiem zezłośliwienia guza.
Markery są pomocne przede wszystkim w monitorowaniu efektów leczenia i przebiegu choroby. O markerach w monitorowaniu terapii raka przełyku opowiada Profesor dr hab. n. med. Andrzej W Szawłowski z Centrum Onkologii w Warszawie.
Profesor dr hab. n. med. Andrzej W. Szawłowski z Centrum Onkologii w Warszawie opowiada o wykrywaniu przypadków raka przełyku we wczesnym stadium zaawansowania. Na jakich pacjentów należy zwrócić szczególną uwagę?
Wielokierunkowa stymulacja prawidłowego rozwoju u noworodków i dzieci z chorobami ośrodkowego układu nerwowego może zapobiec wielu dramatycznym powikłaniom. Dzieci zagrożonych wystąpieniem zespołu porażenia mózgowego jest coraz więcej. Do grupy ryzyka należą przede wszystkim wcześniaki. w przypadku tych dzieci stymulacja powinna być prowadzona już od pierwszych dni życia tak, aby nie rozwinął się zespół porażenia mózgowego. Ważne jest skierowanie takiego dziecka na ścieżkę prawidłowego rozwoju. Zapraszamy od odsłuchania wypowiedzi Dr hab. n. med. prof. nadzw. Marka Jóźwiaka z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Dr n. med. Iwona Maciąg-Tymecka z Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu opowiada o specyfice rehabilitacji dzieci i młodzieży. Na czym ona polega i dlaczego tak ważne jest rozróżnienie między rehabilitacją dzieci i dorosłych? Zapraszamy do oglądania!
„Czas na nową polska rehabilitacje, czas na nową polską fizjoterapię” – mówi fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski i zapowiada, że jest, w czym wybierać.
Profesor Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej-CSW w Łodzi, opowiada o możliwościach zastosowania oksydonu, leku o 1/3 słabszego od morfiny, którym skutecznie można stosować w farmakoterapii bólu pooperacyjnego.
Doktor n. med. Stanisław Kłąk, który jest prezesem zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, opowiada o nowych ustaleniach dotyczących oceny stanu odżywienia u pacjentów oraz o skalach jego pomiaru. Zapraszamy do oglądania!
Ortopedia i Rehabilitacja Wiktora Degi to wspaniałe kompendium wiedzy dla studentów i wszystkich terapeutów pracujących w zakresie ortopedii. Absolutnie potrzebna i podstawowa wiedza, bez której nie warto pracować z pacjentami. W cegle 700 stronicowej są podstawy ortopedii podstawy obrazowania i inne ciekawe informacje, a w części szczegółowej zapisane są choroby i dysfunkcje w poszczególnych częściach ciała podzielone na działy - kręgosłup, miednica ,kończyna dolna górna itd.
Zwiększa się dostęp do technologii, która podaje parametry objętościowe do monitorowania wolemii. Dzięki temu możemy lepiej zaplanować terapię dla pacjenta. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wypowiedzią specjalisty - dr. n. med. Dariusza Onichimowskiego z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.