
W książce opisano 72 wybrane procedury zabiegowe, przydatne w codziennej pracy lekarzy specjalizujących się w takich dyscyplinach jak: chirurgia ogólna i urazowa, urologia, laryngologia, medycyna ratunkowa i rodzinna oraz anestezjologia – również dla pielęgniarek ratunkowych i ratowników medycznych pracujących w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz dla studentów medycyny, ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa.
Poszczególne rozdziałów zawierają informacje dotyczące podłoża klinicznego opisywanych jednostek chorobowych, w tym również patofizjologii, opisywanych stanów nagłych wymagających przeprowadzenia zabiegu, opis postępowania w poszczególnych przypadkach klinicznych oraz opis sposobu przygotowania do zabiegu i instrukcję jego wykonania
226 rozdziałów – opisów zabiegów stanowiących listę typowych operacji chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Antybiotykowa profilaktyka okołozabiegowa jest jednym z ważnych elementów zapobiegania i ograniczania szerzenia się zakażeń szpitalnych. W niektórych zabiegach w zależności od klasyfikacji pola operacyjnego jest praktycznie niezbędna, zwłaszcza jeśli pacjent jest obarczony wieloma czynnikami ryzyka, zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia działania niepożądanego.
Ta książka jest po prostu bardzo pożyteczna. Jednak to „po prostu” jest wynikiem wiedzy i doświadczenia jej dziewięciorga współautorów: Dominika Chmiela, Jana Jaracza, Marcina Jaracza, Andrzeja Kobusa, Amelii Patrzały, Joanny Pawlak, Artura de Rosier, Agnieszki Słopień i Małgorzaty Bogackiej. Napisali ją w sposób możliwie prosty, co nie znaczy uproszczony. A prostota jest pieczęcią prawdy (Ghyczy i wsp. 2002).