
Dzieci z chorobami zapalnymi układu nerwowego stanowią grupę wymagającą szczególnej opieki lekarskiej. Właśnie w tej grupie wczesna diagnostyka i szybkie wdrożenie leczenia ma pierwszorzędne znaczenie dla rokowania i odległych skutków choroby. W książce omówiono zespoły zaburzeń neurologicznych o etiologii bakteryjnej i wirusowej, choroby neuroalergiczne oraz wynikające z upośledzenia odporności. Duży nacisk położono na ich rozpoznawanie na podstawie objawów klinicznych oraz badań obrazowych i laboratoryjnych. Przedstawiono nowoczesne metody leczenia przez czynne i bierne uodpornianie dzieci.
Wielokierunkowa stymulacja prawidłowego rozwoju u noworodków i dzieci z chorobami ośrodkowego układu nerwowego może zapobiec wielu dramatycznym powikłaniom. Dzieci zagrożonych wystąpieniem zespołu porażenia mózgowego jest coraz więcej. Do grupy ryzyka należą przede wszystkim wcześniaki. w przypadku tych dzieci stymulacja powinna być prowadzona już od pierwszych dni życia tak, aby nie rozwinął się zespół porażenia mózgowego. Ważne jest skierowanie takiego dziecka na ścieżkę prawidłowego rozwoju. Zapraszamy od odsłuchania wypowiedzi Dr hab. n. med. prof. nadzw. Marka Jóźwiaka z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Choroba Parkinsona zaliczana jest do zaburzeń neurodegeneracyjnych układu pozapiramidowego, a u podstawy jej patologii leży postępujący proces zwyrodnieniowy komórek dopaminergicznych części zbitej istoty czarnej mózgu. Dopamina jest jednym z neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego. Zatem dochodzi do zniesienia regulującego wpływu istoty czarnej na czynność ruchową, czego następstwem są charakterystyczne objawy.
Zapomnieliśmy, co znaczy żyć w świecie, w którym powszechne są choroby zakaźne. Przykład odry pokazuje, jak szybko epidemia może wrócić. Wystarczy nienzaczna liczba niezaszczepionych...