
Kolejne polskie wydanie znanego i cenionego podręcznika dla studentów medycyny obejmuje - podobnie jak wydania poprzednie - podstawy biochemii, przedstawione w zwięzłej, przyjaznej i interesującej formie. Autorzy zadbali, aby uwzględniało ono najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie nauki, mające szczególne znaczenie w medycynie.
Cały materiał książki został unowocześniony oraz uzupełniony o nowe ryciny i pozycje piśmiennictwa. Nowością jest rozdział dotyczący bioinformatyki i biologii komputerowej - coraz intensywniej rozwijających się dyscyplin nauki. Dużo więcej miejsca poświęcono też nowoczesnym metodom projektowania nowych leków, opartym na postępach genomiki i proteomiki. Położono również większy nacisk na znaczenie spektrometrii mas w diagnostyce chorób metabolicznych. Cennym dodatkiem są zamieszczone na końcu książki spisy użytecznych stron internetowych oraz czasopism z dziedziny biochemii lub pokrewnych, zawierających prace o tematyce biochemicznej
„Dietoterapia” to przejrzysty zbiór aktualnych wiadomości i danych z zakresu dietetyki, profilaktyki żywienia oraz zaleceń dietetycznych w wybranych schorzeniach medycznych.
Problem nauki czynności lokomocji dotyczy pacjentów ortopedycznych, neurologicznych oraz dzieci i osób starszych. Autor kompleksowo omawia zagadnienie rehabilitacji chodu, zestawiając niezbędną dla pełnego zrozumienia tematu wiedzę teoretyczną z czysto praktyczną. Wymiar praktyczny publikacji przejawia się przede wszystkim w bogatym materiale ilustracyjnym (ryciny i fotografie), przedstawiającym m.in. szczegółowe techniki terapeutyczne, które fizjoterapeuta może wykorzystać w pracy z pacjentem. Każda fotografia zawiera szczegółowy opis przedstawianej techniki ze zwróceniem uwagi na różne jej aspekty – opis chwytu terapeuty, ergonomia jego ciała podczas pracy, dopasowanie chwytu tak, aby był on optymalny zarówno dla terapeuty, jak i dla pacjenta, a także dla samego celu ćwiczenia. Do książki dołączono podrozdział dotyczący nauki upadania oraz wstawania, który możecie Państwo pobrać z naszej strony.
Nowa wersja dobrze znanej studentom książki poświęconej recepturze aptecznej. Dzięki wiedzy zawartej w „Recepturze aptecznej” możemy mieć pewność, że wszystko co robimy będzie „lege artis”. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy to większy format tego wydania oraz większa liczba stron w porównaniu do wydania II (o ponad 100!). Jest to wynikiem poszerzenia książki o dodatkowe rozdziały i podrozdziały, np. całkowicie nowy rozdział „Receptura pediatryczna” oraz podrozdział „Receptura preparatów cytotoksycznych”, które mogą być szczególnie interesujące. Ponadto to wydanie zostało wzbogacone o słowniczek zawierający podstawowe definicje związane z recepturą apteczną, który ułatwia korzystanie z podręcznika. W porównaniu z poprzednim wydaniem układ graficzny jest dużo bardziej korzystny, zaletą są liczne rysunki i ryciny oraz tabele (w wyd. III pojawiają się nowe, przydatne tabele oraz zmodyfikowane tabele z poprzednich wydań, które teraz są dużo bardziej czytelne), które ułatwiają zrozumienie zagadnień przedstawionych w podręczniku. W wydaniu III zostało umieszczonych więcej przykładów recept wraz z ich omówieniem (nawet 2 razy więcej niż w poprzedniej wersji książki). Kolejną zaletą „Receptury aptecznej” jest fakt, że odnosi się do Farmakopei IX oraz najnowszej Farmakopei X, więc książka zawiera same aktualnie obowiązujące normy i zalecenia.