
Jest to pierwszy na rynku, zwięzły podręcznik dotyczący chorób nowotworowych, które obecnie zajmują drugie miejsce jako przyczyna zgonów. Autorzy podejmują przede wszystkim problem wczesnego diagnozowania tych chorób oraz ich leczenia. W części ogólnej zwrócono szczególną uwagę na epidemiologię nowotworów złośliwych w Polsce, uwarunkowania genetyczne, badania przesiewowe, badania obrazowe i laboratoryjne, sposoby leczenia, a także na występowanie nowotworów w zależności od płci i wieku oraz na rokowanie. W części szczegółowej omówiono najczęściej występujące nowotwory wieku dziecięcego, nowotwory atakujące poszczególne narządy u dorosłych, ich rozpoznawanie, klasyfikację i leczenie, a także leczenie paliatywne, które ma na celu przede wszystkim poprawienie jakości życia chorego. Podręcznik ten na pewno spełni nie tylko oczekiwania studentów medycyny, lecz także będzie cenną pomocą dla lekarzy, którzy w swej codziennej praktyce spotykają chorych na nowotwory.
Rak jajnika to wielkie wyzwanie dla onkologii. Znakomita większość chorych ma diagnozowaną chorobę w późnym stopniu zaawansowania. Na razie krok naprzód zrobiła genetyka. Identyfikacja mutacji genów BRCA1/BRCA2 jest obecnie jednym z nielicznych czynników predykcyjnych, a jednocześnie – rokowniczych w raku jajnika. Dlatego, obok edukacji w zakresie wczesnych symptomów choroby, tak ważna jest znajomość rodzinnej historii zachorowań na nowotwory i w konsekwencji oznaczanie mutacji BRCA1/BRCA2 u pacjentek i ich krewnych.
Wywiad z Martą Kurzawą, rezydentkę III kliniki Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Gliwicach
Wywiad z Zuzanną Górską, studentką II roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Medycznym Collegium Medicum.