
Profesor Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej-CSW w Łodzi, opowiada o możliwościach zastosowania oksydonu, leku o 1/3 słabszego od morfiny, którym skutecznie można stosować w farmakoterapii bólu pooperacyjnego.
Terapia punktów spustowych to obecnie jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z dolegliwościami bólowymi mięśni. Opiera się na technice wykorzystującej różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Już dziś przekonaj się o tym, jak aplikacja pomoże Ci w pracy. Pobierz z aplikację i skorzystaj z darmowego dostępu do strony z testami klinicznymi.
Szczepienia ochronne są niekwestionowaną obroną w zapobieganiu występowania chorób zakaźnych. Znane z przeszłości masowe zachorowania dziesiątkujące ludność, zwłaszcza osoby najsłabsze, w tym dzieci, powodowały epidemie chorób zakaźnych, co wraz z niedożywieniem ludności decydowało o wysokiej umieralności populacji ludzkiej.
Błona śluzowa jamy ustnej stanowi tkankę szczególnie narażoną na działanie cytotoksyczne leków przeciwnowotworowych (z uwagi na szybko zachodzące procesy proliferacyjne). Cytostatykami szczególnie predysponującymi do pojawienia się zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej są antymetabolity, w tym: metotreksat (zwłaszcza po 5–8 dniach od zastosowanego leczenia) oraz 5-fluorouracyl.
Zapalenie sutka (mastitis) może objawiać się w postaci obrzęku, zaczerwienienia i bólu piersi. Zdarza się, że towarzyszy mu powiększenie węzłów chłonnych pachowych. Czasami stan zapalny może spowodować powstanie ropnia.
Komentarze