
Choroba Alzheimera czy otępienie czołowo-skroniowe? To jeden z wielu przypadków opisanych w książce, gdzie postawienie właściwej diagnozy było trudne.
Publikacja jest źródłem praktycznej wiedzy z zakresu diagnozowania i różnicowania zaburzeń psychicznych, a każda z trudnych diagnoz została opisana według podobnego schematu: opis pierwotnej niewłaściwej diagnozy, opis procesu diagnostycznego i ostatecznego rozpoznania oraz właściwego postępowania leczniczego.
Autorami książki są specjaliści z ogromnym doświadczeniem klinicznym. Opisują przypadki neurologiczne interpretowane jako przypadki konwersji, depresje o różnej etiologii i nietypowym przebiegu, przypadki kiedy choroba psychiczna maskuje chorobę somatyczną, przypadki uzależnień, zaburzeń seksualnych i konsekwencji farmakoterapii.
Książka skierowana jest przede wszystkim do lekarzy psychiatrów oraz lekarzy innych specjalności medycznych, którzy w swej codziennej praktyce skutecznie niosą pomoc pacjentom z nietypowymi zaburzeniami.
Ta książka jest po prostu bardzo pożyteczna. Jednak to „po prostu” jest wynikiem wiedzy i doświadczenia jej dziewięciorga współautorów: Dominika Chmiela, Jana Jaracza, Marcina Jaracza, Andrzeja Kobusa, Amelii Patrzały, Joanny Pawlak, Artura de Rosier, Agnieszki Słopień i Małgorzaty Bogackiej. Napisali ją w sposób możliwie prosty, co nie znaczy uproszczony. A prostota jest pieczęcią prawdy (Ghyczy i wsp. 2002).
Celem książki Ryzyko samobójstwa u młodzieży jest m.in. udzielenie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, jednak ranga tych odpowiedzi ma najwyższy wymiar – ludzkiego życia i jego prawnej ochrony (co gwarantuje art. 38 Konstytucji RP).
Choroba Parkinsona zaliczana jest do zaburzeń neurodegeneracyjnych układu pozapiramidowego, a u podstawy jej patologii leży postępujący proces zwyrodnieniowy komórek dopaminergicznych części zbitej istoty czarnej mózgu. Dopamina jest jednym z neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego. Zatem dochodzi do zniesienia regulującego wpływu istoty czarnej na czynność ruchową, czego następstwem są charakterystyczne objawy.