Medycyna PZWL.pl

PZWL

Kwalifikowana pierwsza pomoc: Andrzej Kopta, Jakub Mierzejewski, Gabriela Kołodziej (red. nauk.)

"Kwalifikowana pierwsza pomoc 

Dla jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne"

Andrzej Kopta, Jakub Mierzejewski, Gabriela Kołodziej (red. nauk.)

Ratownik to osoba uprawniona do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, w której skład wchodzą ściśle określone czynności. Uprawnienia osoby z KPP różnią się od tych, które posiadają osoby po kursie pierwszej pomocy oraz są inne względem uprawnień przysługujących ratownikowi medycznemu. Kwalifikowana pierwsza pomoc jest pierwszą pozycją naukową, która tak dokładnie opisuje postępowanie służb posiadających uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Efekt ten został osiągnięty między innymi dzięki współpracy wielu autorów posiadających specjalistyczną wiedzę w konkretnych dziedzinach oraz nadzorowi redakcji naukowej w osobie Andrzeja Kopty, Jakuba Mierzejewskiego oraz Gabrieli Kołodziej.

  Monografia rozpoczyna się od szczegółowego i wyczerpującego omówienia podstaw prawnych kwalifikowanej pierwszej pomocy. Autorzy są od samego początku wierni swoim założeniom. Jako odbiorcę tej pozycji określili bowiem przedstawicieli wszystkich służb mających obowiązek udzielania pierwszej pomocy i dlatego w rozdziale 1. znajdują się podrozdziały opisujące podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy na przykład w zabezpieczeniach lotnisk, przy pracach podwodnych, w Służbie Więziennej, czy przy pracach kaskaderskich i widowiskach. Rozdział ten stanowi kwintesencję strony prawnej udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przez wszystkie możliwe służby oraz w różnych okolicznościach.

  Jedną z zasad udzielania pierwszej pomocy streszcza maksyma żywy ratownik to dobry ratownik. Nie dziwi więc fakt, że rozdział podejmujący tematykę bezpieczeństwa i taktyki działań został przygotowany tak starannie. Warto docenić szczegółowe omówienie tematyki oceny sytuacji zdarzenia, które opracował Andrzej Kopta.Interesujący i zarazem bogaty w informacje jest także podrozdział autorstwa Marcina Podgórskiego i Przemysława Barczentewicza dotyczący współpracy z zespołami ratownictwa medycznego i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  Niezwykle treściwy merytorycznie i sumiennie przygotowany został rozdział Dziecko i kobieta w ciąży w kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jest to temat często omawiany oględnie, pomimo iż wymaga konkretnej specjalistycznej wiedzy. Z pewnością każdy po lekturze Kwalifikowanej pierwszej pomocy będzie posiadał jej część, gdyż tym razem temat ciężarnej i dziecka został starannie opracowany (podr. 6.1.) przez krakowskich specjalistów w tej dziedzinie. Warto docenić również przejrzysty opis postępowania w przypadku nagłego porodu.Osobna część pracy została poświęcona ratownictwu taktycznemu. Jest to bardzo obszerna tematyka, zapewne dlatego autorzy zdecydowali się na przybliżenie podstaw tego rozdziału ratownictwa. Trzeba jednak przyznać, że są to bardzo rzetelnie omówione podstawy. Pierwszy podrozdział zawiera opisy opieki CUF, TFC, TEC, a także opis dokumentacji medycznej. Podrozdział 7.2. zawiera omówienie roli Policji w ratownictwie. Jest to niewątpliwie atut tej pracy, gdyż często zapomina się o tej służbie w kontekście udzielania pomocy poszkodowanym.Niejako dopełnienie monografii stanowi rozdział Pozostałe wybrane zagadnienia kwalifikowanej pierwszej pomocy, w którym odnaleźć można wiele przydatnych informacji dotyczących na przykład psychologicznych aspektów wsparcia poszkodowanego, ewakuacji, wyposażenie torby PSP-R1, czy opisy różnych chwytów ratowniczych. Bardzo wymagający odbiorca mógłby zarzucić jedynie brak omówienia postępowania w przypadku astmy oraz konkretnego opisu użycia butli z tlenem. Przy okazji doszukiwania się ewentualnych braków można także zarzucić autorom pominięcie tematu hiperglikemii, a opisanie jedynie stanu hipoglikemii.

  Kwalifikowaną pierwszą pomoc niewątpliwie można uznać za rzetelne źródło wiedzy i to wiedzy specjalistycznej w tej dziedzinie. Pozycja ta powinna stać się obowiązkową lekturą dla każdego wymagającego od siebie studenta kierunków medycznych. Warto zaznaczyć, że lektura tego opracowania tematu KPP jest nie tylko pożyteczna, ale również przyjemna, na co wpływa ciekawa i dobrze dobrana szata graficzna – zamieszczone zdjęcia są doskonałym uzupełnieniem treści książki. Nie pozostaje nic innego jak tylko polecić Kwalifikowaną pierwszą pomoc każdemu zainteresowanemu tym tematem.

Piotr Bażela, Jadwiga Kotarba

Krakowska Grupa Ratownicza

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Komentarze


Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy