Medycyna PZWL.pl

PZWL

„Chirurgia dziecięca” – kompendium najnowszej wiedzy!

Nikodem
Nowość

„Chirurgia dziecięca”, pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Macieja Bagłaja z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz prof. dr. hab. n. med. Piotra Kalicińskiego, kierownika Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu Centrum – Pomnik Zdrowia Dziecka, jest zbiorem uwzględniającym najnowsze osiągnięcia z zakresu tytułowej dziedziny.

Podręcznik „Chirurgia dziecięca” został wydany przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL i stanowi istotne rozszerzenie pozycji o tożsamym tytule, stworzonej przez prof. dr hab. n. med. Jerzego Czernika i wydanej w 2005 roku.

„Chirurgia dziecięca” powstała w ciągu niespełna roku, w tym czasie autorom udało się zebrać artykuły 64 (!) znakomitych specjalistów w swoich dziedzinach i wydać je w formie obszernego podręcznika.

Powodem jego wydania była chęć zaktualizowania i uzupełnienia ówczesnego podręcznika o najnowsze techniki stosowane obecnie w chirurgii dziecięcej, a głównym celem podręcznika jest wskazanie drogi rozpoznawania i właściwego leczenia chorób wieku dziecięcego.Tutaj na uwagę zasługują chociażby techniki małoinwazyjne, które na dobre zostały zaadoptowane do praktyki chirurgów dziecięcych.

"

Chirurgia małoinwazyjna nie jest alternatywą dla chirurgii ogólnej, ale jest jej uzupełnieniem. Istnieją choroby, których niestety nie można leczyć stosując techniki małoinwazyjne. Podręcznik ukazuje możliwości współczesnej chirurgii, o których dyskutujemy na jego łamach – wyjaśnia prof. Maciej Bagłaj.

"

Jeden z rozdziałów w podręczniku poświęcony został chirurgii prenatalnej, która jest współczesną formą leczenia wad wrodzonych. W chirurgii prenatalnej od dawna pokładano wielkie nadzieje i wciąż ma ona przed sobą ogromne perspektywy. Ten właśnie dział chirurgii stwarza olbrzymie możliwości korekcji i poprawy stanu zdrowia dzieci obarczonymi wadami wrodzonymi już w łonie matki.

Niestety, w Polsce wciąż powstaje niewiele ośrodków, w których przeprowadza się tego typu zabiegi. Istnieją duże ograniczenia pod względem formalnym co do realizacji takich operacji, między innymi dlatego, że musi uczestniczyć w nich nie tylko chirurg dziecięcy, ale także bardzo wielu specjalistów innych dziedzin – tłumaczy prof. Bagłaj.

Na szczęście takie zespoły są coraz częściej spotykane nie tylko w chirurgii dziecięcej. Lekarze specjaliści kompleksowo podchodzą do pacjenta. Nowoczesna medycyna, a przede wszystkim medycyna najbardziej skomplikowanych schorzeń wieku dziecięcego, wymaga udziału lekarzy wielu specjalności.

"

Istotnym jest, aby centra medyczne były nowoczesnymi obiektami i skupiały wiele klinik w jednym miejscu. Takie rozwiązanie ułatwia opiekę nad pacjentem i skraca proces terapii. Dzieci zasługują na najlepszą opiekę medyczną, jednak w naszym kraju wciąż istnieje niewiele takich ośrodków.

"

„Chirurgia dziecięca” przypomina kompleksową analizę zdrowia człowieka i składa się z dwóch części. Pierwsza z nich poświęcona jest zagadnieniom ogólnym, które dotyczą poszczególnych jednostek chorobowych, natomiast druga część publikacji jest szczegółowa i zawiera opis chorób klasyfikowanych ze względu na lokalizację anatomiczną oraz dotyczącego ich obszaru.

Czytelnik dostrzeże konsekwencję w prowadzeniu poszczególnych rozdziałów podręcznika. Znajdziemy w nich: wstęp, diagnostykę, epidemiologię, objawy, rozpoznanie i leczenie. Czytając publikację profesorów Macieja Bagłaja i Piotra Kalicińskiego można także zauważyć opisy ewentualnych pomyłek w rozpoznaniu oraz sposoby, jak unikać nieprawidłowego postępowania podczas choroby.

"

„Chirurgia dziecięca” porusza też tematy bliskie lekarzom pracującym z dziećmi, a są nimi pediatrzy oraz lekarze rodzinni.

"

Podręcznik   jest niezwykle przemyślany oraz przejrzysty w odbiorze, a język, którym został napisany, dostępny i prosty. Dzięki tym atutom książka może być skierowana nie tylko do specjalistów i lekarzy pracujących na co dzień z dziećmi, ale także do osób niezwiązanych z medycyną, chcących pogłębić swoją wiedzę lub zapoznać się z tematyką chirurgii dziecięcej.

Tworząc publikację autorzy wykorzystali swoje wcześniejsze doświadczenia nabyte przy współtworzeniu podobnych wydawnictw, dzięki czemu podręcznik staje się doskonałym źródłem wiedzy także dla studentów medycyny.

„Chirurgia dziecięca” niewątpliwie zasługuje na miano nowatorskiego podręcznika, nie odbiegającego od podobnych, obcojęzycznych wydawnictw.

"

Gościem Radiokliniki  był prof. dr hab. n. med. Maciej Bagłaj z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

"

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Przyszłość dzieje się na naszych oczach!

Wywiad z prof. Dawidem Murawa, Kierownikiem Katedry Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu w Zielonej Górze, Kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Czytaj więcej

Recenzja książek „Wzorce protokołów operacyjnych w chirurgii ogólnej i naczyniowej"

W ostatnim czasie trafiła do naszej redakcji nowa pozycja Wydawnictwa PZWL. Tym bardziej z wielkim zainteresowaniem przystąpiliśmy do zapoznania się z jej treścią. W dzisiejszych czasach można zauważyć postępującą standaryzację zachowań wśród lekarzy. Większość procesów diagnostycznych, programów terapeutycznych itp. narzuca określone schematy wobec pacjenta i jego problemów.

Czytaj więcej

pixabay

Rehabilitacja w opiece nad dziećmi niepełnosprawnymi

Dr hab. n. med. prof. nadzw. Marek Jóźwiak z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu tłumaczy, dlaczego wczesna rehabilitacja jest podstawowym elementem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi, jakie są cele tej terapii oraz przybliża sytuację finansową ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce.

Czytaj więcej

Rozwój chirurgii małoinwazyjnej

Profesor dr hab. n. med. Jacek Gawrychowski w cyklu PZWL-u „leczenie okołooperacyjne” opowiada o tym, co nowego w torakochirurgii. Profesor zauważa w torakochirurgii szansę na minimalizację minimalizację dostępu operacyjnego. Jakie są perspektywy rozwoju tej techniki? Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Czytaj więcej

Recenzje

Do pobrania


Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy