Medycyna PZWL.pl

PZWL

Położna. Nauka i Praktyka

Praca zbiorowa
Nowość Polecane

W numerze wrześniowym redakcja jak zwykle zadbała o szeroki przekrój tematów. W dziale „Nauka i dydaktyka” szczególnej uwadze polecamy dwa ciekawe artykuły dotyczące opieki nad kobietą po stracie ciąży. Praca oryginalna to zebrane opinie pacjentek o jakości opieki w tym trudnym dla nich czasie. Okazuje się, że istniejące standardy opieki nad kobietą po stracie ciąży należy dopracować przede wszystkim w zakresie komunikacji. Należy również rozważyć zasadność zorganizowania specjalnych szkoleń dla personelu medycznego w zakresie specyfiki opieki nad kobietą po stracie ciąży. Artykuł poglądowy ukazuje rolę położnej w opiece nad kobietą po poronieniu, a dokładniej jej specyfikę, co należy wziąć pod uwagę, a więc: sytuację życiową, proces przeżywania żałoby, prawa kobiety po poronieniu, opiekę nad kobietą w szpitalu, aspekt medyczny, aspekt psychologiczno-duchowy, opiekę nad kobietą po pobycie w szpitalu. Polecamy także uwadze pracę pokazującą opinie kobiet dotyczącą wybranych zagadnień związanych z menopauzą i ich związek ze zmiennymi socjodemgraficznymi.

W dziale „Praktyka” publikujemy bardzo przydatne w codziennej pracy tematy. Począwszy od tematu  dotyczącego leczenia stopy końsko-szpotawej przez procedurę pozyskania krwi pępowinowej i temat żywieniowy zahaczający o rozwój niemowlęcia a wpływ diety i zawartych w niej składników odżywczych na rozwój układu nerwowego po rozpoznawanie objawów kardiomiopatii okołoporodowej w praktyce położnej. Wśród prac nie mogło zabraknąć również ciekawych opisów przypadków. Pierwszy to  samoobserwacja cyklu miesiączkowego kobiety w kontekście kontroli zdrowia i płodności. Numer zamyka artykuł na temat roli położnej w opiece okołooperacyjnej nad kobietą z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Życzymy owocnej lektury!

Redakcja

Położna. Nauka i Praktyka

--------------------

Archiwalne numery w wersji papierowej dostępne są tutaj
Archiwalne numery w wersji elektronicznej dostępne są tutaj

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Polecane publikacje

Recenzje

Zobacz także

pxabay

Opieka położnej nad kobietą i jej dzieckiem po cięciu cesarskim

Cięcie cesarskie jest operacją mającą na celu ukończenie ciąży lub porodu, które z różnych przyczyn nie mogą zakończyć się w sposób naturalny. Jak każda interwencja chirurgiczna niesie za sobą ryzyko wielu powikłań zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Z tego powodu nie może stanowić alternatywnej metody porodu. Wykonywane musi być ze wskazań medycznych ściśle wynikających z sytuacji zdrowotnych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz jej dziecka. Analizując odsetek cięć cesarskich wykonywanych na świecie i w Polsce, można zauważyć tendencję rosnącą niezależnie od poziomu referencyjnego szpitali wykonujących tę procedurę [1]. Warto również wspomnieć, że najczęściej podawaną przyczyną wykonania tej operacji jest brak zgody pacjentki na poród drogami natury po uprzednio przebytym cięciu cesarskim. W opublikowanych przez Organization for Economic Cooperation and Development w 2009 roku danych z 36 krajów całego świata spadek odsetka porodów operacyjnych od 2000 roku zaobserwowano jedynie w Finlandii (–0,1%) oraz Islandii (–1,3%). W Polsce w tym samym czasie odnotowano wzrost o 6,4%. W badaniach prowadzonych przez prof. Troszyńskiego wskaźnik cięć cesarskich w naszym kraju w 2009 roku wyniósł 32% [2]. Z innych źródeł wynika, że waha się on w granicach 25–30%. W niektórych ośrodkach przekracza 50% [3]. To oznacza, że jedna na trzy kobiety rodzące wymaga specjalistycznej opieki pooperacyjnej świadczonej przez położne na oddziałach położniczych i w środowisku domowym po opuszczeniu szpitala.

Czytaj więcej

pixabay

Żywienie noworodków urodzonych przedwcześnie

W Polsce odsetek porodów przedwczesnych wynosi około 6%. Szanse dziecka na prawidłowy rozwój zależą od stopnia niedojrzałości biologicznej, przebiegu ciąży, przyczyn porodu przedwczesnego oraz stanu, w jakim rodzi się dziecko.Wśród wielu problemów wynikających z wcześniactwa na szczególną uwagę zasługuje aspekt żywienia [1].

Czytaj więcej

Zapalenie gruczołu sutkowego

Zapalenie sutka (mastitis) może objawiać się w postaci obrzęku, zaczerwienienia i bólu piersi. Zdarza się, że towarzyszy mu powiększenie węzłów chłonnych pachowych. Czasami stan zapalny może spowodować powstanie ropnia.

Czytaj więcej

Do pobrania

Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy