Medycyna PZWL.pl

PZWL

Analiza Przypadków w Pediatrii

Praca zbiorowa
Nowość Polecane

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!

Aktualny numer kwartalnika „Analiza Przypadków w Pediatrii” jak zwykle zawiera wiele interesujących artykułów przydatnych w codziennej pracy lekarza pediatry.

Wzrost występowania alergii pokarmowej (AP), szczególnie na mleko, jajka, gluten i soję to problemy, z którymi pediatra spotyka się coraz częściej w swoim gabinecie. Alergia na białka mleka krowiego (ABMK) dotyczy od 1,9 do 3,6% dzieci. Dlatego też znajomość objawów i wczesnej diagnostyki, a także postępowania w ciężkiej postaci AP, w których czynnikiem wywołującym jest ABMK, jest dla pediatry bardzo istotna. Problem ten przedstawiają dwa opisy przypadków dotyczące 7- i 10-miesięcznych chłopców, zawarte w artykule „Ciężka postać alergii na białka mleka krowiego"

W kolejnym artykule omówiono diagnostykę i leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Opisano dziecko, u którego występowałaokresowa, zwiększona aktywność aminotransferaz. Zakażenie HCV w początkowej fazie jest najczęściej bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Przebieg jest zwykle bezżółtaczkowy, a aktywność aminotransferaz  - okresowo podwyższona. Nowe leki antywirusowe są wysoce skuteczne i dają szansę na opanowanie epidemii HCV. U pacjentów z obciążonym wywiadem lub okresową hiperaminotransferazemią zalecane jest wykonanie badań diagnostycznych w kierunku zakażenia HCV.

Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy to najczęstsza, po zakażeniach układu oddechowego, infekcyjna przyczyna zgłaszania się z dziećmi do lekarza. Najczęściej przebieg jest łagodny, ale występują też ciężkie przypadki, wymagające hospitalizacji, choćby z powodu nawodnienia dożylnego. Wartykule „Ostra biegunka u dzieci” przedstawiono, oparte na międzynarodowych rekomendacjach, wytyczne diagnostyki, postępowania i zapobiegania ostrej biegunce wraz z opisem przypadku klinicznego. Warto przeczytać ten artykuł i postępować zgodnie z przedstawionymi rekomendacjami.

W artykule „Racjonalna antybiotykoterapia u dzieci” opisano noworodka z nawrotowym zapaleniem spojówek i atypowym zapaleniem płuc. Wysunięto podejrzenie zapalenia płuc o etiologii Chlamydia trachomatis. Dokładnie przedstawiono postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne u noworodków z chlamydiozą.

Omawiając kilka artykułów, mam nadzieję, że zachęciłam Państwa zarówno do przeczytania całego numeru, jak i do oczekiwania z niecierpliwością na kolejne wydania „Analizy Przypadków w Pediatrii".

Gorąco zachęcam Państwa do lektury.

Z poważaniem

Teresa Jackowska

Redaktor Naukowa

Oceń

  • Obecnie 4.5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.7

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Polecane publikacje

Zobacz także

Czynnik ryzyka raka przełyku

Profesor dr hab. n. med. Andrzej W. Szawłowski z Centrum Onkologii w Warszawie opowiada o wykrywaniu przypadków raka przełyku we wczesnym stadium zaawansowania. Na jakich pacjentów należy zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj więcej

Do pobrania

Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy