Medycyna PZWL.pl

PZWL

Bezpłatny newsletter

Zaprenumeruj newsletter, aby otrzymać najświeższe informacje

Student

 

Przeczytaj artykuł

Zobacz więcej

Receptura apteczna – recenzja Młodej Farmacji

Nowa wersja dobrze znanej studentom książki poświęconej recepturze aptecznej. Dzięki wiedzy zawartej w „Recepturze aptecznej” możemy mieć pewność, że wszystko co robimy będzie „lege artis”. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy to większy format tego wydania oraz większa liczba stron w porównaniu do wydania II (o ponad 100!). Jest to wynikiem poszerzenia książki o dodatkowe rozdziały i podrozdziały, np. całkowicie nowy rozdział „Receptura pediatryczna” oraz podrozdział „Receptura preparatów cytotoksycznych”, które mogą być szczególnie interesujące. Ponadto to wydanie zostało wzbogacone o słowniczek zawierający podstawowe definicje związane z recepturą apteczną, który ułatwia korzystanie z podręcznika. W porównaniu z poprzednim wydaniem układ graficzny jest dużo bardziej korzystny, zaletą są liczne rysunki i ryciny oraz tabele (w wyd. III pojawiają się nowe, przydatne tabele oraz zmodyfikowane tabele z poprzednich wydań, które teraz są dużo bardziej czytelne), które ułatwiają zrozumienie zagadnień przedstawionych w podręczniku. W wydaniu III zostało umieszczonych więcej przykładów recept wraz z ich omówieniem (nawet 2 razy więcej niż w poprzedniej wersji książki). Kolejną zaletą „Receptury aptecznej” jest fakt, że odnosi się do Farmakopei IX oraz najnowszej Farmakopei X, więc książka zawiera same aktualnie obowiązujące normy i zalecenia.

Czytaj więcej

Kompendium farmakologii pod red. Prof. Dr. hab. n. med. Waldemara Jańca

W IV wydaniu Kompendium farmakologii szerzej omówiono wszystkie podstawowe zagadnienia współczesnej farmakologii oraz w zwięzły sposób scharakteryzowano sposoby oddziaływania leków na procesy transmisji receptorowej i neuronalnej. Sprecyzowano także mechanizmy działania hormonów, neurohormonów i cytokin. Poszerzony rys historyczny umożliwia ogólne spojrzenie na kształtowanie się teorii działania leków i kierunków działań terapeutycznych. W celu przybliżenia zagadnień mechanizmów działania i farmakodynamiki leków w określonych jednostkach chorobowych opisy wielu grup leków poprzedzono omówieniem podstaw patofizjologicznych lub kliniczną charakterystyką procesów chorobowych, w których dana grupa leków znajduje zastosowanie.

Czytaj więcej

Recenzja podręcznika „Farmakologia: repetytorium” pod redakcją Ryszarda Korbuta

Jak efektywnie uczyć się farmakologii? Metod jest tak wiele, jak książek, po które możemy sięgnąć chcąc dobrze wypaść na egzaminie bądź przypomnieć sobie niezbędne podstawy już w trakcie naszej praktyki lekarskiej. Sęk w tym, by znaleźć właśnie te podręczniki, dzięki którym nauka staje się przyjemna, a powtarzanie łatwe i szybkie. Tym razem pod lupę wzięliśmy podręcznik „Farmakologia. Repetytorium” pod redakcją naukową Ryszarda Korbuta.

Czytaj więcej

Książki

Zobacz więcej
Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy