Medycyna PZWL.pl

PZWL

Diagnozy i interwencje pielęgniarskie

Grażyna Cepuch, Ewa Czaja, Teresa Gabryś
Polecane

Inspiracją do przygotowania tej publikacji była taksonomia diagnoz pielęgniarskich opracowana przez Północnoamerykańskie Towarzystwo Diagnoz Pielęgniarskich (NANDA). Autorki przyjęły za pielęgniarkami amerykańskimi definicje diagnozy pielęgniarskiej oraz podstawowy schemat jej konstruowania. W części I przedstawiły obowiązujące w Polsce podstawy prawne wykonywania zawodu pielęgniarki i kompetencje zawodowe. Część II poświęciły zagadnieniom procesu pielęgnowania jako zindywidualizowanej metody opieki oraz szczegółowo omówiły formułowanie diagnozy pielęgniarskiej i klasyfikacje diagnoz. W części III zamieściły własne opracowanie 53 kategorii diagnoz, z którymi najczęściej spotykają się pielęgniarki w praktyce klinicznej.
Podręcznik polecany studentom pielęgniarstwa i pielęgniarkom.

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Polecane publikacje

Zobacz także

Zmiany zapalne błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii

Błona śluzowa jamy ustnej stanowi tkankę szczególnie narażoną na działanie cytotoksyczne leków przeciwnowotworowych (z uwagi na szybko zachodzące procesy proliferacyjne). Cytostatykami szczególnie predysponującymi do pojawienia się zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej są antymetabolity, w tym: metotreksat (zwłaszcza po 5–8 dniach od zastosowanego leczenia) oraz 5-fluorouracyl.

Czytaj więcej

Głęboka stymulacja mózgu w chorobie parkinsona – zasady postępowania pielęgnacyjnego

Choroba Parkinsona zaliczana jest do zaburzeń neurodegeneracyjnych układu pozapiramidowego, a u podstawy jej patologii leży postępujący proces zwyrodnieniowy komórek dopaminergicznych części zbitej istoty czarnej mózgu. Dopamina jest jednym z neuroprzekaźników ośrodkowego układu nerwowego. Zatem dochodzi do zniesienia regulującego wpływu istoty czarnej na czynność ruchową, czego następstwem są charakterystyczne objawy.

Czytaj więcej

pixabay

„Jaskra nie boli – kradnie wzrok” – Trwa kampania edukacyjna zachęcająca do badań diagnostycznych

Około 16 % chorych na jaskrę bezpowrotnie traci wzrok[1]. Według danych WHO schorzenie jest drugą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych[2]. Tymczasem wiedza medyczna i nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają łatwo uniknąć tragedii. Wystarczy regularnie badać stan zdrowia oczu. W Polsce jaskrę zdiagnozowano u co najmniej 420 tys. osób z czego 300 tys. to kobiety[3]. Prawdopodobnie połowa chorych wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy, powoli tracąc wzrok. Eksperci z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz pacjenci dotknięci jaskrą apelują, by Polacy interesowali się stanem zdrowia oczu i wykonywali badania diagnostyczne. Przy ograniczonym dostępie do okulisty od stycznia 2015 r. wysiłek w kierunku wykrycia jaskry jest dla pacjenta jeszcze większy.

Czytaj więcej

Do pobrania

Przejdź do działu reklamy i współpracy b2b

Nasi partnerzy